Motosikletle Trafikte Güvenli Sürüş için 10 İpucu

Gürbüz SAYIN

Motosiklet kullanmak, keyifli olduğu kadar risklidir. Trafikte temel birkaç noktaya dikkat ederek, motosikletinizle hem zevkli hem güvenli bir sürüşü kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Motosikletinizle trafikte hem keyifli hem güvenli bir sürüş sağlamak için basit bazı noktalara dikkat etmeniz yeterli. Özelikle yeni motosiklet alacaklar trafikte güvenli bir sürüş deneyimi için bu önerilerimizden yararlanabilirler.

1. Uygun Kıyafet:

Motosiklet kullanımında önemli unsurlardan biri kıyafettir. Kask, dizlik, eldiven ve mont olmadan yola çıkmamanızı öneririz. Kaskın ve vizörünün temiz tutulması, yağmurlu havalarda yağmur kaydırıcı spreylerin kullanılması görüş açısının her daim net olmasını sağlar. Motosiklet kasklarındaki gelişmeler artık sürücülere bir çok kolaylık sağlıyor. Seçeceğiniz kask sizi hem tehlikelerden korurken hem de sürüşünüzü kolaylaştırabilir. Bu nedenle motosiklet alırken özellikle kask için de bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Gece motosiklet kullanırken, reflektörlü kıyafetleri tercih etmek, trafikte görünür olmanız açısından önemlidir. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda ise yağmurluğun yanı sıra, vücut ısınızı korumak için termal içlikler çok işe yarayacaktır. Hafta sonları veya tatillerde motosikletinizle farklı rotalar denerken kıyafetin önemini daha iyi göreceksiniz.

2. Motosiklet lastikleri:

Bütün motorlu taşıtlarda olduğu gibi motosiklette de lastik seçimi önemlidir. Islak ve kaygan zeminlere uygun lastikler, özellikle yağmurlu ve karlı havalarda güvenli bir kullanım sunar. Yağmurda yol zemininin daha kaygan olması motosiklet kullanıcıları açısından büyük tehlike oluşturur. Sürüş sırasında derinliği uzaktan belli olmayan su birikintilerine, yolun buzlanmış kısımlarına dikkat edilmelidir.

3. Fren:

Fren kontrolü, güvenli bir motosiklet sürüşünün olmazsa olmazıdır. Motosiklet frenlerinin dengeli kullanılması gerekir. Örneğin; ön freni güçlü şekilde değil, kontrollü biçimde sıkmak; yağmurlu havalarda ise daha çok arka freni kullanmak önemlidir. Motosikletle ani fren yapmak, lastiklerin kaymasına yol açar. Bu nedenle frenin olabildiğince yumuşak ve kontrollü yapılması güvenlik sağlar.

4. Hız:

Yoğun trafikte azami 15 km/sa hızla gitmek idealdir. Normal, akıcı bir trafikte ise araçlar için öngörülen hız sınırının üstüne çıkmamak önemlidir.

5. Takip mesafesi ve duraklamalar:

Motosikletle güvenli sürüş için takip mesafesini korumanız ve sürüş sırasında öndeki sürücünün sizi gördüğünden emin olmanız gerekir. Trafiğin aniden yavaşlaması halinde, önünüzdeki aracın tam arkasında değil de, sağında veya solunda durmak size hem gerektiğinde bir kaçış yolu sağlar hem de arkadaki aracın zamanında duramaması ihtimaline karşı sizi korur.

6. Trafik ışıkları ve geçişler:

Kavşaklarda hızı düşürmek; trafik ışıklarında kalkarken yeşil ışık yanıyor olsa dahi, gelen araç olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. Kalkışlarda, öndeki ve yandaki araçların hangi yöne gideceklerinden emin olduktan sonra hareket etmek güvenlik sağlar.

7. Aynalar:

Motosikletinizin aynaları motosiklet kullanırken hayat kurtarıcı olabilir. Ancak, kör noktaların getireceği riskleri önlemek için her zaman seri bir hareketle başı döndürerek de yol kontrol edilmelidir.

8. Far kontrolü:

Farların özellikle gece sürüşleri açısından temiz tutulması gerekir. Fren lambalarının da çalışıp çalışmadığının sıklıkla kontrolü güvenlik bakımından önemlidir.

9. Açık alanları bulmak:

Motosikletler için en sıkışık trafikte bile her zaman açık alanlar bulunur. Motosikletinizin gücünden ve manevra kabiliyetinden yararlanarak, araçların nispeten az olduğu alanlarda ilerlemek daha güvenlidir. Yoğun araç akışının arasına girmek, sürücülerin sizi görememesi ve kör noktaya girmeniz ihtimalini artırır.

10. Anayola çıkış:

Anayola çıkışlar en riskli bölgelerdir. Görüş açısının kötü olması durumunda, yavaşlamak en etkin çözümdür.


1 thought on “Motosikletle Trafikte Güvenli Sürüş için 10 İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
Call Now ButtonÜcretsiz Motosiklet Ambulans