Motosiklet Kazaları Nasıl Önlenir?

 

Motosiklet, kimileri için tutku, kimileri için sadece bir korku, kimileri içinde trafikten kurtulmanın bir yolu…

Çoğu zaman sürücü için özgürlüğün kapılarını açan motorlar, olası bir kazada insanı ölümle burun buruna getirebiliyor.

Trafikten kurtulmak, rüzgâra karşı gitmenin tadına varmak ve özgürlüğü iliklerine kadar hissetmek için motoru tercih edilen motor sürücüleri, aynı zamanda birçok kazanın sebebi veya kazazedesi olabiliyorlar.

Peki, Motosiklet Kazaları En Aza Nasıl İndirilir?  Konuyu MOFED Motosikletleri Fark edin Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yılmaz‘a sorduk ve çözüm önerilerini sizin için sıraladık.

 • Motosiklet kazalarına neden olan en etken sebepler nelerdir?

Motor kazaları, diğer taşıtların yaptıkları kazalardan daha ölümcül ve tehlikeli olabilmektedir. Sürücünün dikkatsizliği, bilinçsizlik, kural tanımamazlık, aşırı güven, ıslak yollar, lastik kayması, fren mesafesini ayarlayamama veya başka araçlar tarafından tahrik edilme büyük ve hayati tehlike yaratan motosiklet kazalarına sebep olabiliyor.

Özellikle yaz aylarında doruk noktaya çıkan motosiklet kazalarını önlemek için neler yapılabilir?

 • Sürücü kurslarında yeterli ve tam eğitim verilmeli.

Motor kazalarının çoğunda sürücülerin ehliyetsiz oldukları, yeterli tecrübeye sahip olmadıkları, motorlarını iyi tanımadıkları ve sınırlarını bilmedikleri görülüyor. Bu nedenle, kazaları önlemek için öncelikle eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması gerekiyor.

Motosiklet kullanıcısı ile diğer araç sürücülerinin aynı trafik içinde nasıl davranacaklarının öğretilmesi alınması gereken ilk önlem olabilir. Bu konuda alınacak önlemler kazaları büyük ölçüde azaltacaktır.

….ve olmazsa olmaz EĞİTİM. Kazaların en aza indirilebilmesine katkı sağlamak ve Eğitimli Motosiklet Kullanıcısı arkadaşlarımızın daha fazla faydalı olabilmek amacıyla biz, Motosikletleri Fark Edin Derneği MOFED, merkezimizin olduğu Ankara dahil, ( Ankara Pilot Bölge ) 81 ilde Ücretsiz Motosiklet Eğitim projemizi başlattık. Katılım sayısından çok memnun olduğumuz gibi, Eğitimlerimize katılan birçok dostumuz konuya gösterdikleri ilgi bizi cesaretlendirdi ve Ücretsiz Motosiklet Eğitimlerimizi her yıl geleneksel hale getirmeyi kararlaştırdık.

 • Motor kazası ile karşılaşma riskini azaltmak için güvenli sürüş tekniklerini öğrenilmeli.

 Sokakta ve trafikte her şey her an değişebilir, yani, her an yeni bir olayla karşılaşabilirsiniz. Bu olaylarla başa çıkmak için öncelikle dikkatli ve kontrollü olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte motor kazalarından kaçınmak için, motosikletle güvenli sürüş tekniklerini biliyor olmalısınız. Ancak bu şekilde, ıslak, tozlu, rüzgârlı ve engebeli yollarda nasıl kullanılacağından emin olabilirsiniz.

 • Motosiklet kazalarını en aza indirebilmek için görünür olmak gerekir.

Güvenli motor kullanımı için en önemli noktalardan biri trafikte görünür olmaktır. Farlarınızı açık tutmak, diğer araçlar ve sürücüler açısından görünmenizi kolaylaştırır. Bununla birlikte, elbisenizde ve motorunuzda fosforlu şeritler ve etiketlerin olması diğer araçların sizi daha rahat görmesini sağlayacaktır.

Otomobil ve kamyonların kör noktalarından uzak durun. Eğer yavaşlamaya ve durmaya karar verdiyseniz önce stop lambanızı frene basarak yakın.

Bunlara rağmen sürücünün sizi görmediğini düşünüyorsanız, korna çalın ve kendinizi mutlaka fark ettirin.

 • Güvenli kıyafetler giymek hayat kurtarıyor.

Motosiklet  kullanımında güvenli kıyafet denince aklımıza ilk gelecek olan şüphesiz kaskdır. Kazalardaki riski en aza indirebilmek için parlak bir elbise giymeyi ve renkli kask takmaya dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli bir kask takmayı ihmal etmek, ölüme davetiye çıkarmakla eş değerdir. Maalesef bu konuda ülkemizde yeterli denetim yok.

Deri veya benzer kalınlıkta koruyucu bir elbise giymelisiniz. Bununla birlikte, motorunuza oturmadan önce uzun kollu kıyafet, pantolon, bileklerinizi saran botlar ve eldiven giymek ihmal edilmemeli. Kaza anında yol ile sizin aranızdaki tek şeyin koruyucu kıyafetler olacağını akıldan çıkarılmamalı.

 • Motosiklet kazası yaşamamak için akıllı stratejiler belirleyin ve onları mutlaka uygulayın.

Trafikte karşımıza ne çıkacağı belli olmadığı için olası değişiklikler için sürekli yolu izleyin. Yolda diğer sürücülerin nasıl davranacaklarını görmek ve ona göre kendinizi ayarlamak için mutlaka araçlarla aranızda mesafe bırakın.

Trafikte şerit üzerinde ilerlerken en çok görüneceğiniz bölümde ilerlemeye özen gösterin ve şeritler arasında gezinmekten kesinlikle kaçının.

Dönen araçlar sizin için ciddi bir tehdit oluşturabilir, bu yüzden onlara dikkat edin.

Diğer araçların ve sürücülerinin sizin bir sonraki hamlenizde ne yapacağınızı anlamaları için sinyal vermeyi unutmayın.

“Motosikletin kaportası sürücüdür” diye çok yaygın kullanılan bir tabir vardır, kendinize zarar getirtmemek için motoru çok dikkatli kullanın, kuralları bilin ve onları uygulayın. Motor sürüşünüz boyunca hız limitlerine uymaya özen gösterirken, motosikletinizi tanımayı ihmal etmeyin.

Motosikletin sizi kullanmasına asla izin vermeyin. Almış olduğunuz Eğitim ve Edindiğiniz bilgi ve becerilerinizi ön planda tutarak, motosikleti siz kullanın ve motosiklet kullanmayı keyifli hale getirin.

MOFED ÜCRETSİZ MOTOSİKLET AMBULANS HİZMETİ

İç Anadolu sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Ücretsiz Motosiklet Ambulans hizmetinden faydalanmak için MOFED 0850 346 35 06 nolu Çağrı Merkezini 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

 

Ücretsiz Motosiklet Eğitim Formu

DİKKAT: Başlangıç, Hakimiyet ve Güvenli Sürüş Eğitimi almak isteyen katılımcılar yalnız bir seçenek hakkını kullanmak zorundadır. * Eğitmenlerimiz, katılımcıların bilgi ve becerilerini test ederek, seviye seçimine katkı sağlama hakkına sahiptirler.
Bu proje, Motosiklet kaynaklı Ölüm/Yaralamalı trafik kazalarının en aza inebilmesi amacıyla, MOFED tarafından ÜCRETSİZ olarak sunulan bir projedir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

2 thoughts on “Motosiklet Kazaları Nasıl Önlenir?

 1. Ahmet Kapusuz says:

  Ankara’da Engin bey’le sürüş ve kamp yapma şansına sahip olmuştum. MOFED’in ve Engin bey’in camiaya katkıları çok fazla bu tarz oluşumlar , halkın motosiklete bakış açısını olumlu yönde etkilediği kesin. Ancak biz motosiklet sürücüleri nedense gerekli desteği vermiyoruz. Mersin’de sizi temsil edecek bir arkadaşımız yok ise bu bölgede sizi temsil etmeye ve bu konuda görev yada görevler almaya hazırım. Saygılar ve başrılar.

  Cevapla
  1. admin says:

   Sevgili Ahmet KAPUSUZ, MOFED, Motosikletleri Fark Edin Derneğinin kuruluşundan bu güne kadar yaşanan ve yaşanacak ne kadar güzel şey var ise, hayat bulan her güzellik siz ve sizin gibi kadir Şinas dostlarımızın varlığı ve desteği ile oldu, olmaya da devam edecek.
   Logosu, Arması, Motosiklet cc,si ekonomik gücü yada sahip olduğu kariyer ne olursa olsun hiç umurumuzda değil.
   Katkı sağlamak amacıyla projemizi motosiklet camiasındaki tüm dostlarımızın hizmetine sunmaya çalışıyoruz..
   Yol uzun…sıkıntılı.. biraz da üzücü. Olsun. Biz bunu kabul ettik ve yolumuza devam edeceğiz. Yeter ki içinde motosiklet kullanıcılarının bu güne kadar yaşadığı (GERÇEK SORUNLARA DAİR ) çözümler olsun.
   Ve bu sorunları da kulüp, Gurup, Dernek ayrımı yapmadan yeri ve zamanı geldiğinde hep birlikte aşmayı, hep birlikte sorunlarımıza çare bulmayı, öğreneceğimizi umut ediyoruz.
   Mersinde Motosiklete dair ne varsa, motosiklet kullanıcısı kim varsa sizin aracılığımızla Ankara dan tüm dostlarımıza selam ve sevgilerimizi gönderiyor, en kısa zamanda bir araya gelerek, güzel şeyler planlamayı gönülden arzu ediyoruz.
   Selam ve sevgiler

   Engin Yılmaz
   Motosikletleri Fark Edin Derneği
   Yönetim Kurulu Başkanı
   0505 965 10 00

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
Call Now ButtonÜcretsiz Motosiklet Ambulans