Mont ve Eldiven de Yasal Zorunluluk Olsun!

Motosikletleri Fark Edin Derneği (MOFED) Yönetim Kurulu Başkanı, Engin Yılmaz, Yasal zorunluluk olan kaskın Avrupa standartlarına uygun olması şartı ile birlikte, Mont ve Eldivenin de yasal zorunluluk haline gelmesinin  kaçınılmaz olduğunu savundu. 

Motosiklet kullanıcıları  için hayati önem arz eden kaskın yasal zorunluluktan çıkarak resmen komediye dönüştüğünü savunan Motosikletleri Fark Edin Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, “motosiklet kültürünün kabul görmediği ülkemizde, her yıl yüzlerce insan göz göre göre hayatını kaybediyor. Mevzuat ve yasal düzenlemeler tekrar gözden geçirilmeli. Yasal zorunluluk olan kask kullanımı Avrupa standartlarına uygun olmalı. Yapılacak bu düzenleme ile mont ve eldiven de yasal zorunluluk  haline getirilerek, insanların bir hiç uğruna hayatını kaybetmesine izin verilmemeli.

Motosiklet camiasında Polis Savar olarak tanımlanan  kaskların  motosiklet kullanıcısının kafasında olması yasal yeterlilik olarak kabul ediliyor. Mevzuat ve yasal yetersizliğin getirdiği bu vurdum duymazlık, mevcut uygulamayı içler acısı hale getirmiştir. 

Kask yerine kafanıza takacağınız Pet Şişe bile Polis uygulamalarından geçmenize engel değildir

Polis uygulamasıyla ilgili yasal zorunluluğa bakılırsa, polis savar kask ‘ın bilinçsiz motosiklet için ölüm riski taşırıp taşımadığına önemli değil. Önemli olan motosiklet kullanıcısının kafasında her hangi bir aksesuarın bulunması yeterli anlamına geliyor.

Kullanıcı kafasında kaska benzer çiçek saksısı bile olabilir.  Polis uygulamasında yetkili memurun da yapabileceği bir şey yok. Yasal zorunluk açılımı  standart getirmemiş ki. Görevli memuru ilgilendiren tek şey  Motosiklet kullanıcısının kafasında bir aksesuarın olup olmaması. Kafada kaska benzer bir ped şişe bile olabilir… O halde “Geç Kardeşim” yaklaşımı hakim.

Söz konusu insan hayatı. Bahse konu insan hayatı. Yağmurdan korunmak için gerekli şemsiye değil. Mevzuat ve yasal düzenlemeler çok ciddi bir şekilde yeniden gözden geçirilerek, yapılacak düzenlemeler acilen hayatiyete geçirilmeli.

Avrupa standartlarına uygun kask, mont ve eldivenin de zorunlu hale  gelebilmesi için Motosikletleri Fark Edin Derneği olarak, İlerleyen zaman diliminde bu konu ile ilgili bakanlıklar düzeyinde girişimlerimiz olacak. Mevzuat ve yasal düzenlemeleri yapılabilmesi için farkındalık yaratarak  imza kampanyası düzenlemeyi planlıyoruz.

“İş yapmaya  gönüllü olmayan milletvekilinin sigara kağıdına yazdığı not gibi yasal düzenleme yerine,  motosiklet kullanıcısına önem veren  mevzuat ve yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz”

Geçen gün artarak devam eden ölümlü motosiklet kazalarındaki Artışa dikkat çeken MOFED Yönetim Kurulu Başkanı Engin yılmaz, Artık bir şeylerin değişmesi gerektiğine inandıklarının altını çizerek, 4 milyona yaklaşan motosiklet kullanıcısının var olduğu Ülkemizde,  motosiklet kültürünün Kabul görmesi gereğinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak. Kara yolları Trafik Yönetmeliğinin 150. maddesi soruna çözümde yetersiz kalıyor.  “İş yapmaya  gönüllü olmayan milletvekilinin sigara kâğıdına yazdığı not gibi yasal düzenleme yerine,  motosiklet kullanıcısına önem veren  mevzuat ve yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz” dedi.

error: Content is protected !!
Call Now ButtonÜcretsiz Motosiklet Ambulans