Sürücü Kursları: Bildiğiniz Gibi, “Değişen Bir Şey Yok”

MOFED Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yılmaz, “Bu ülkedeki en büyük sıkıntı Ehliyet Sınav Sistemi ile Ehliyet Eğitim Sistemi. Araç sürücü belgesi alabilmek için gidilen kurslar ve o kurslarda öğretilen (!) öğretilmeyen şeyler ve ardından da sınav siteminde karşımıza çıkan tuhaflıklardır” dedi

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti,  “Düşünsenize 15-20 dakika süren bir sınavla bir ömür boyu otomobil veya motosiklet kullanabilmek için artık ehil olduğumuza dair bir evrak veriyorlar.

Peki, bu mantıklı mı? Tabi ki hayır.

Üstelik yapılan sınav içeriğine baktığınızda yapılan sınavın çok berbat olduğunu görürsünüz. Her şeyden önemlisi kurslarda verilen bilgilerin çok eksik,  çok yarım olduğunu görürsünüz. Bu eksik ve yarımların bir araya gelmesi, ehliyet almak isteyen insanın eksik, yarım ve yanlış şeylerle donatıp trafiğe çıkmasına neden oluyor.

Bu işin en mantıksız ve en acı tarafı da bu işte. Her yıl binlerce insanımızı trafik kazalarında kaybediyoruz. İnsanımızı çok basit nedenlerden dolayı kaybediyoruz. Sonuç; kocaman HİÇ.

Evet, tüm araç sürücülerinin dert yandığı şeylerin başında yol kalitesi ve çeşitli etkenleri sıralayabiliriz ama her şeyden önce çorbaya dönmüş ehliyet sınav sistemi, kurs sistemi değişmeli. Bu kurs sisteminde işin ehli olan insanların, konuya hâkim insanların doğru düzgün bir müfredatla eğitim vermeleri mümkün olmalıdır. Buna fırsat verilmelidir.

Mevcut Sürücü kurslarına düzenlemeler getirilerek, çok ciddi yaptırımlar uygulanmalı.

Kısaca;  işin ehli olmayan, işin ciddiyetinden uzak insanlar sürücü kurslarından uzaklaştırılmalı ve işin uzmanı olan kişilere fırsat verilmelidir. Ehliyet sınav sistemindeki müfredat komedisine dur denilmeli. Sınav sistemi Avrupa standartlarına uygun hale getirilerek, insana ve insan hayatına önem verilmeli.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Paylaş
Bağlantıyı kopyala