Motosiklet “Kazalarındaki Artış SOS Veriyor”

Motosikletleri Fark Edin Derneği (MOFED) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yılmaz, Polis savar kask yerine Avrupa standartlarına uygun kask ve motosiklet montu ile eldivenin de yasal zorunluluk olmasının şart olduğunu belirtti.

Mevzuat ve yasal düzenlemelerdeki yetersizliğin SOS verdiğine dikkat çeken MOFED Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yılmaz,

“Motosiklet kullanıcısı için hayati önem arz eden kask zorunluluğu şaka gibi. Motosiklet camiasında polis savar olarak tanımlanan Çin malı ucuz ve niteliksiz kaskların kullanıcı kafasında olması yetkililer için yeterli bir neden. Mevzuat ve yasal yetersizlik uygulamayı öyle bir hale getirmiş ki; içler acısı bir haldeyiz. Yasal zorunluluğa bakıldığında, Polis savar kask’ın bilinçsiz kullanıcı için ölüm riski taşıyıp taşımadığı önemli değil. Önemli olan motosiklet kullanıcısının kafasında bir aksesuar olmasıdır.

İster kaska benzer bir ped şişe, ister çiçek saksısı, hiç önemli değil. Bilinçsiz kullanıcı ölecekmiş kimin umurunda. Önemli olan alınan vergi ile kesilen cezaların dünya standartlarına uygun olup olmadığıdır.

Standartlara uygun kask ile birlikte Mont ve Eldiven de yasal zorunluluk haline gelsin

Her geçen gün artarak devam eden ölümlü motosiklet kazalarındaki artışa dikkat çeken MOFED Yön. Kur. Başkanı Engin Yılmaz, artık bir şeylerin değişmesi gerektiğine inandıklarının altını çizerek, 4 milyona yaklaşan motosiklet kullanıcısının var olduğunu, mevzuat ve yasal düzenlemelerle  ülkemizde motosiklet kültürünün kabul görmesi gereğinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yılmaz;

 Mevzuat ve yasalar yetersiz

“İş yapmaya gönlü olmayan Milletvekilinin sigara kağıdına aldığı not misali bir yasal düzenleme istemiyoruz. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesi yaşanan sorun ve sorunlara çözüm bulmakta yetersiz. Karayolları Trafik Yönetmeliği başta olmak üzere motosiklet kullanıcılarını ilgilendiren tüm mevzuat ve yasalar sorunu kökünden çözecek şekilde yeniden yapılanmalıdır.” dedi.

Scroll to Top
Paylaş
Bağlantıyı kopyala