“Motosiklet Özgürlüktür”

“Bir sevda, hatta tutku” olan motosikletle bir defa tanışan bir daha vazgeçemiyor. Özgürlüğün adı olarak nitelendiren motosiklet tutkusunu Africa Twin Kullanıcıları Platformu Yöneticilerinden Yasin Gezgüç anlattı…

Motosiklet, kullanıcısı için bir yaşam tarzı hatta bir tutkudur. 2 tekerlek üzerinde rüzgara gerçekleştirilen dans yaşayana bambaşka bir keyif ve haz verir hiç kuşkusuz.

Africa Twin Kullanıcıları Platformu Yöneticilerinden Yasin Gezgüç, bu zevkli ancak tehlikeli aracın inceliklerini anlattı.

Günden güne trafikte sayısı artan, zaman zaman tehlikeler yaşansa da sürücüleri için asla vazgeçilmez bir sevda olan motosiklet, kimine göre çok pahalı bir eğlence olsa da bu sevdaya gönül verenler için her şeye değer.

 

“Bütün olumsuzlukları unutuyorum”

Yolda gruplar halinde de rastladığımız motosiklet sürücüleri bazen kadınlı erkekli arka arkaya gezerken hayatı renklendiriyorlar. Motosikletin nasıl bir tutku olduğunu anlatan Yasin Gezgüç, motosiklet sevdasının mobiletlet ile başlayıp şimdi Africa Twing’le devam ettiğini söyleyerek, “Bu merakım hayatımın çok önemli bir kısmında yer alıyor. Motor gezisi düzenlendiğinde bir önceki gece heyecandan uyamıyorum, seneler var bu gezileri düzenlediğimiz halde her zaman ilk günkü gibi heyecanlı oluyorum. En sevdiğim şey ise motosikletin üstünde bütün olumsuzlukları unutuyorum.

Motosiklet özgürlüğü ifade eder

Motosiklet sürmenin bir tutku ve bir sevda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Motosiklet özgürlüğü ifade eder. Hız değil, tam tersine bir keyif aracı olan motosiklet, özellikle otoyollarında kuyruk derdi varsa eğer dünyanın en güzel icatlarından birisidir. Kuzey Kıbrıs’ta motosiklete gönül veren bir sürü motosiklet sürücüsü ve motor gurupları vardır. Bazen bir bakarsınız kadın erkek sürücüler arka arkaya grup halinde hayatı renklendirir, onları gören insanlar genellikle bu uyuma ve göze hoş gelen bu motosiklet kalabalığına imrenerek bakar.

Motosikletcilerin tarzı farklı

Bazen bu yaşam tarzı olan motosikletler üzerinde farklılıklar ve değişik tarzda süslenmiş, değişik resimler veya aksesuarlar görmek mümkündür. Örneğin; çıplak kadın resimleriyle, kuru kafalarla süslenmiş Harley Davidson’lar. Ön tekeri iki metre ilerden giden yüksek direksiyonlu Yamaha’lar veya zincir aksesuarlı daha birçok motosiklet görmek mümkündür. Bununla birlikte bu motosikletleri sürenlerin çoğunluğunun değişik bir tarzı olduğu da gözlenmektedir. Kimi zaman  yollarda da rastladığımız bu değişik insanlar uzun saçlı, uzun sakallı, genellikle değişik ve ilginç dövmeli sürücüler heybetli bir şekilde motosiklet üzerinde duruşunu sergilerler.” şeklinde konuştu.

“Motosiklet yaşanması gereken bir tutku”

Yasin Gezgüç, motosiklet sürmenin muhteşem yaşanması gereken bir tutku ve özgürlük olduğunu söyleyerek, “Yaklaşık 15 seneden bu yana motor sürüyorum. Dedem sayesinde onu örnek alarak motor sürmeye başladım. Arkadaş çevremdeki kişilerinde motosiklete olan tutkusu ve onlarınlında motosiklet kullanmaları sayesinde de bu güne kadar geldim. Mobiletle başlayıp şimdi Africa Twing ile devam eden bir tutku haline gelen bu merakım, hayatımın çok önemli bir kısmında yer alıyor” şeklinde konuştu.

“Ön yargılar yıkılıyor”

Gezgüç, Bugün baktığımız zaman motosiklet (motor) sevdalılarının ve motosiklet (motor) sürenlerin sayısının geçmişe nazaran arttığını belirterek, “Eskiden sadece hız motorlarının ön plandaydı ve hız motoru tutkusu büyük oranda gençliğin ilgi odağı oluyordu, yaşanan kazalar ve bunun gibi olumsuzluklar yüzünden de doğal olarak insanlar tarafından sevilmiyordu. Şimdi ise tercih edilen motor türünde ve insanların motorlara olan ön yargılarında değişimler olduğunu görüyoruz. Yapılan etkinlikler, geziler ve oluşan motor gruplarının katkısı insanların ön yargılarını yıkmaktaki büyük etkenler olduğunu söyleyebiliriz. Motosiklet (motor) seçimleri kişiye, yaşa ve karaktere göre değişebiliyor. Bunu belirtmeliyim ki her motorun zevki bambaşkadır.” diye konuştu.

“Bütün olumsuzlukları unutuyorum”

Ruso, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bir çok üyesi olan Africa Twin Kullanıcıları Platformu motosiklet gurubumuz var. Bu gurup Yurt İçi ve Yurt Dışı dahil birçok yere sürüşler yapmaktayız.

Çıktığımız gezilere genellikle eşli katılan bir grubuz ve gittiğimiz mekânlara eğlence ve hareketlilik katıyoruz ve yapılan bu gezilere ilgi oldukça fazla oluyor. Gün geçtikçe üyelerimizin sayısı artış gösteriyor. Motor gezisi düzenlendiğinde bir önceki gece heyecandan uyamıyorum, seneler var bu gezileri düzenlediğimiz halde her zaman ilk günkü gibi heyecanlı oluyorum. En sevdiğim şey ise motosikletin üstünde bütün olumsuzlukları unutuyorum.”

“Güzel tepkiler alıyoruz”

Yasin Gezgüç, insanların motosiklet gruplarına ve sürüşlerle ilgili tepkilerinin çok güzel olduğuna dikkat çekerek, “Şahsen bana gelen tepkiler çok güzel, insanlar motosiklet sürmeye özeniyor ve bizlere çok güzel şeyler söylüyorlar. İş yerimdeki ve etrafımdaki arkadaşlarım beni gördüğünde ‘Bu hafta nere gidiyorsunuz bizlerde sizlere katılmak istiyoruz’ diye güzel şeylerden bahsediyorlar. Buda beni ve grup arkadaşlarımı mutlu ediyor.”

“Motosiklet hayatımın önemli parçası”

Gezgüç, “Motosikletim hayatımın çok önemli bir parçası, bunun yanında her şeyin bir sırası var. Dostlarım, tutuğum takım, ailem bunların hepsi gibi motor tutkusu da benim için çok önemlidir” dedi.

“Araba sürücüleri artık bizi farketsin”

Gezgüç, sözlerine şu şekilde son verdi; “Geziye çıktığımız da bir çok tehlike atlatıyoruz. Araba sürücülerinin bizi artık fark etmelerini istiyoruz. Bu yolların arabaların olduğu kadar motosiklet sürücülerine de ait olduğunu unutmasınlar. Yollarda bizlere saygı duyan araba sürücülerinin yüzdesinin çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Birde şunu belirtmek istiyorum; Eskiden oluşan motosikletlerin tehlikeli bir araç olduğu psikolojisi insanların üzerine her ne kadar yerleşmiş olsa da, zamanla insanların katı düşüncelerinin biraz olsun yumuşadığını görmekteyiz. İlerleyen yılar da bu tutkunun tehlikeli olmadığını daha iyi anlayacaklardır. Motosiklet süren sürücülerin farları ve yolları dayıma açık olmasını dilerim. Bunun yanında tekrardan motosiklet sürmenin bir tutku olduğunu belirterek, motosiklet sürücüsü olmayanlara mutlaka bir kez olsa bile motor sürmelerini tavsiye ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir