Sürücü Kursları Ehliyet Vermiyor, “Ölüm Makinası Yetiştiriyor”

SONY DSC

Engin YILMAZ

Motosiklet sürücülerinin, otomobil sürücüleri hatta tüm araç sürücülerinin bu ülkedeki en büyük sıkıntısı maalesef  Ehliyet Sınav Sistemi ile Ehliyet Eğitim Sistemi. Yani araç sürücü belgesi alabilmek için gidilen kurslar ve o kurslarda öğretilen yada öğretilmeyen şeyler ve ardından da sınav siteminde karşımıza çıkan tuhaflıklar.

Düşünsenize 15-20 dakika süren bir sınavla bir ömür boyu otomobil veya motosiklet kullanabilmek için artık ehil olduğumuza dair bir evrak veriyorlar bize.

Peki bu mantıklı mı. Tabi ki hayır. Üstelik yapılan sınav içeriğine baktığınızda yapılan sınavın çok berbat olduğunu görürsünüz. Her şeyden önemlisi kurslarda verilen bilgilerin çok eksik,  çok yarım olduğunu görürsünüz. Bu eksik ve yarımların bir araya gelmesi, ehliyet almak isteyen insanın eksik, yarım ve yanlış şeylerle donatıp trafiğe çıkmasına neden oluyor.

Bu işin en  mantıksız ve en acı tarafı da  bu işte. Her yıl binlerce insanımızı trafik kazalarında kaybediyoruz. İnsanımızı çok basit nedenlerden dolayı kaybediyoruz. Sonuç; kocaman HİÇ.

Evet tüm araç sürücülerinin dert yandığı şeylerin başında yol kalitesi ve çeşitli etkenleri sıralayabiliriz  ama, her şeyden önce çorbaya dönmüş ehliyet sınav sistemi, kurs sistemi değişmeli. Bu kurs sisteminde işin ehli olan insanların, konuya hakim insanların doğru düzgün bir müfredatla eğitim vermeleri mümkün olmalıdır. Buna fırsat verilmelidir.

Mevcut Sürücü kurslarına düzenlemeler getirilerek, çok ciddi yaptırımlar uygulanmalı.

Kısaca;  işin ehli olmayan, işin ciddiyetinden uzak  insanlar sürücü kurslarından uzaklaştırılmalı ve işin uzmanı olan kişilere fırsat verilmelidir. Ehliyet sınav sistemindeki müfredat komedisine dur denilmeli. Sınav sistemi Avrupa standartlarına uygun hale getirilerek, insana ve insan hayatına önem verilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir